تبلیغات
وبلاگ بزرگ هفته ها - زندگینامه امام خمینی (ره)

صفحه نخست | آرشیو مطالب | ارتباط با ما | ایمیل مدیر | خانگی سازی | ذخیره صفحه | لینك آر اس اس | طراح قالب

کاربر مهمان، خوش آمدید به .:: وبلاگ بزرگ هفته ها ::.

موضوعات

آرشیو ماهیانه
هفته سوم اسفند 1389
هفته اول اسفند 1389
هفته چهارم بهمن 1389
هفته سوم بهمن 1389
هفته دوم بهمن 1389
هفته اول بهمن 1389
هفته چهارم دی 1389
هفته دوم دی 1389
هفته اول دی 1389
آرشیو کامل

آمار بازدید

نویسندگان :
» محمد سلامت

آمار وبلاگ :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین به روز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

اخبار امروز جام جم

تبلیغات


پیام مدیریت وبلاگ : با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

زندگینامه امام خمینی (ره)

مرتبط با : مذهبی بزرگانچند حادثه در ایـن سالها اتفاق افتاد كه اثر آن بر روح و خاطره امام سنگینى مى كرد . یكى از ایـن حوادث , شهادت مظلومانه حجاج بیت الله الحرام در كنار خانه خدا و در مراسـم حج سال 1366 بود.
در پهنه مسأل داخلى نیز شرایطـى كه منجر به بركنارى قأم مقام رهبـرى از سـوى امام خمینـى ( در تاریخ 8 / 1 / 68 ) گردیـد از جمله حوادث ناگوار دیگر بـود ) امام خمینى درآخریـن نامه اى كه خطاب به وى نـوشت و منجر به پذیرش استعفا و بركنارى او از قأم مقام رهبرى گردید ایـن نكته را تصریح كرده بـود كه او از ابتدا با انتخاب آقاى منتظرى به عنـوان رهبر آینده نظام اسلامـى مخالف بوده و ایشـان را فاقد طاقت لازم براى پذیرش این مسئولیت سنگیـن و خطیر و مشكل مى دانسته است .


رحلت امـام خمینـى , وصـال یـار, فـراق یاران

امام خمینـى هـدفها و آرمانها و هـر آنچه را كه مـى بایست ابلاغ كنـد , گفته بـود و در عمل نیز تمام هستیـش را بـراى تحقق همان هـدفها بكار گرفته بـود . اینك در آستانه نیمه خـرداد سال 1368 خـود را در آماده ملاقات عزیزى مى كرد كه تمام عمرش را براى جلب رضاى او صرف كرده بـود و قامتـش جز در برابر او , در مقابل هیچ قدرتى خـم نشده , و چشمانـش جز براى او گریه نكرده بود . سروده هاى عارفانه اش همه حـاكـى از درد فـراق و بیان عطـش لحظه وصال محبوب بـود . و اینك ایـن لحظه شكـوهمنـد براى او , و جانكاه و تحمل ناپذیر براى پیروانـش , فرا مى رسید . او خود در وصیتنامه اش نـوشته است : با دلى آرام و قلبـى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خـواهران و برادران مرخص و به سـوى جایگاه ابدى سفر مى كنـم و به دعاى خیر شما احتیاج مبرم دارم و از خداى رحمـن و رحیـم مى خـواهـم كه عذرم را در كوتاهى خدمت و قصـور وتقصیر بپذیرد و از ملت امیدوارم كه عذرم را در كـوتاهـى ها و قصـور و تقصیرها بپذیرنـد و با قـدرت و تصمیـم و اراده به پیش بروند .
شگفت آنكه امام خمینـى در یكـى از غزلیاتـش كه چنـد سال قبل از رحلت سورده است :

سالها مى گذرد حادثها مى آید
انتظار فرج از نیمه خرداد كشم

ساعت 20 / 22 بعداز ظهر روز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 لحظه وصال بـود . قلبـى از كار ایستـاد كه میلیـونها قلب را به نور خدا و معنـویت احیإ كرده بـود . به وسیله دوربیت مخفـى اى كه تـوسط دوستان امام در بیمارستان نصب شده بـود روزهاى بیمارى و جریان عمل و لحظه لقاى حق ضبط شده است. وقتـى كه گـوشه هایـى از حالات معنوى و آرامـش امام در ایـن ایام از تلویزیون پخـش شد غوغایى در دلها بر افكند كه وصف آن جز با بودن در آن فضا ممكـن نیست . لبها دأمـا به ذكـر خـدا در حـركت بود.
در آخریـن شب زندگى و در حالى كه چند عمل جراحى سخت و طولانى در سـن 87 سالگى تحمل كرده بـود و در حالیكه چندیـن سرم به دستهاى مباركـش وصل بـود نافله شب مى خـواند و قرآن تلاوت مـى كرد . در ساعات آخر , طمانینه و آرامشى ملكـوتـى داشت و مرتبا شهادت به وحـدانیت خـدا و رسالت پیامبـر اكرم (ص) را زمزمه مـى كرد و با چنیـن حالتى بـود كه روحـش به ملكـوت اعلى پرواز كرد . وقتى كه خبر رحلت امام منتشر شد , گـویـى زلزله اى عظیـم رخ داده است , بغضها تـركیـد و سرتاسر ایران و همه كانـونهایـى كه در جهان با نام و پیام امام خمینـى آشنا بـودند یكپارچه گریستند و بر سر و سینه زدنـد . هیچ قلـم و بیـانـى قـادر نیست ابعاد حـادثه را و امـواج احساسات غیرقابل كنترل مردم را در آن روزها تـوصیف كند.
مـردم ایران و مسـلمانان انقلابى , حق داشتند اینچنیـن ضجه كنند و صحنه هایى پدید آورند كه در تاریخ نمونه اى بدیـن حجم و عظمت براى آن سراغ نداریـم. آنان كسـى را از دست داده بـودند كه عزت پـایمال شـده شان را بـاز گـردانـده بـود , دست شاهان ستمگـر و دستهاى غارتگران آمریكایى و غربـى را از سرزمینشان كـوتاه كرده بود , اسلام را احیإ كرده بود , مسلمیـن را عزت بخشیـده بـود , جمهورى اسلامـى را بـر پـا كـرده بـود , رو در روى همه قـدرتهاى جهنمـى و شیطانـى دنیا ایستاده بـود و ده سال در بـرابـر صـدها تـوطئه برانـدازى و طرح كـودتا و آشـوب و فتنه داخلـى و خارجـى مقاومت كرده بود و 8 سال دفاعى را فـرمانـدهـى كرده بـود كه در جبهه مقابلـش دشمنـى قـرار داشت كه آشكارا از سـوى هر دو قـدرت بزرگ شرق و غرب حمایت همه جانبه مـى شـد . مردم ,رهبر محبـوب و مرجع دینـى خـود و منادى اسلام راستیـن را از دست داده بـودند .
شاید كسانـى كه قادر به درك و هضـم ایـن مفاهیـم نیستنـد , اگر حالات مردم را در فیلمهاى مراسـم تودیع و تشییع و خاكسپارى پیكر مطهر امام خمینـى مشاهده كننـد و خبر مرگ دهها تـن كه در مقابل سنگینـى ایـن حادثه تاب تحمل نیاورده و قلبشان از كار ایستـاده بـود را بشنـوند و پیكرهایى كه یكـى پـس از دیگرى از شدت تإثر بیهوش شـده , بر روى دستها در امـواج جمعیت به سـوى درمانگاهها روانه مـى شـدند را در فیلمها و عكسها ببیننـد , در تفسیر ایـن واقعیتها درمانده شوند .
امـا آنانكه عشق را مـى شنـاسنـد و تجـربه كـرده انـد , مشكلـى نخواهند داشت . حقیقتا مردم ایران عاشق امام خمینى بـودند و چه شعار زیبا و گـویایى در سالگرد رحلتـش انتخاب كرده بـودند كه : عشق به خمینـى عشق به همه خوبیهاست .
روز چهاردهـم 1368 , مجلـس خبرگان رهبـر تشكیل گردیـد و پـس از قرأت وصیتنامه امام خمینى تـوسط حضرت آیه الله خامنه اى كه دو ساعت و نیـم طـول كشید , بحث و تبادل نظر براى تعییـن جانشینـى امام خمینـى و رهبر انقلاب اسلامـى آغاز شد و پـس از چندیـن ساعت سرانجام حضرت آیه الله خامنه اى ( رئیـس جمهور وقت ) كه خود از شاگـردان امام خمینـى ـ سلام الله علیه ـ و از چهره هاى درخشـان انقلاب اسلامـى و از یاوران قیام 15 خـرداد بـود و در تمام دوران نهضت امـام در همه فـراز و نشیبها در جمع دیگـر یــاوران انقلاب جانبازى كرده بود , به اتفاق آرا براى ایـن رسالت خطیر برگزیده شد . سالها بـود كه غربیها و عوامل تحت حمایتشان در داخل كشـور كه از شكست دادن امام مإیـوس شـده بـودند و عده زمان مرگ امام را مى دادند .
اما هـوشمندى ملت ایران و انتخاب سریع و شایسته خبرگان و حمایت فرزندان و پیروان امام همه امیدهاى ضـد انقلاب را بر باد دادنـد و نه تنها رحلت امام پایان راه او نبـود بلكه در واقع عصر امام خمینـى در پهنه اى وسیعتر از گذشته آغاز شده بـود . مگر اندیشه و خوبى و معنویت و حقیقت مى میرد ؟ روز و شب پانزدهـم خرداد 67 میلونها نفر از مردن تهران و سـوگوارانى كه از شهرها و روستاها آمـده بـودند , در محل مصلاى بزرگ تهران اجتماع كردنـد تا بـراى آخرین بار با پیكر مطهر مردى كه با قیامـش قامت خمیـده ارزشهاو كرامتها را در عصر سیاه ستـم استـوار كرده و در دنیا نهضتـى از خدا خواهى و باز گشت به فطرت انسانى آغز كرده بـود , وداع كنند
هیچ اثرى از تشریفات بى روح مرسـوم در مراسـم رسمى نبـود . همه چیز بسیجى و مردمى وعاشقانه بـود . پیكر پاك و سبز پوش امام بر بـالاى بلنـدى و در حلقه میلیـونها نفـر از جمعیت مـاتمزده چـون نگینى مى درخشید . هر كس به زبان خویـش با امامـش زمزمه مى كرد و اشك مى ریخت . سرتاسر اتـوبان و راههاى منتهى به مصلـى مملـو از جمیعت سیاهپوش بود .
پـرچمهاى عزا بـر در و دیـوار شهر آویخته و آواى قـرآن از تمام مساجـد و مراكز و ادارات و منازل بگـوش مـى رسیـد . شب كه فـرا رسیـد هزاران شمع بیاد مشعلـى كه امام افروخته است , در بیابان مصلـى و تپه هـاى اطـراف آن روشـن شـد . خـانـواده هـاى داغدار گرداگرد شمعها نشسته و چشمانشان بر بلنداى نـورانـى دوخته شـده بود .
فریاد یا حسیـن بسیجیان كه احساس یتیمى مـى كردنـد و بـر سـر و سینه مـى زدنـد فضا را عاشـورایـى كرده بـود . باور اینكه دیگر صداى دلنشیـن امام خمینـى را در حسینیه جماران نخـواهند شنید , طاقتها را بـرده بـود . مـردم شب را در كنار پیكـر امام به صبح رسانیدند . در نخستین ساعت بامداد شانزده خرداد , میلـونها تـن به امامت آیت الله العظمـى گلپایگانى (ره) با چشمانى اشكبار بر پیكر امام نماز گذاردند .
انبـوهى جمعیت و شكوه حماسه حضـور مردم در روز ورود امام خمینى به كشـور در 12 بهمـن 1357 و تكـرار گستـرده تـر ایـن حماسه در مراسـم تشییع پیكر امام , از شگفتیهاى تاریخ است . خبرگزاریهاى رسمـى جهانـى جمعیت استقبال كننده را در سال 1357 تا 6 میلیـون نفر و جمعیت حاضـر در مراسـم تشییع را تا 9 میلیـون نفر تخمیـن زدند و ایـن در حالى بود كه طى دوران 11 ساله حكومت امام خمینى بـواسطه اتحاد كشـورها غربـى و شرقى در دشمنى با انقلاب و تحمیل چنگ 8 ساله و صـدها تـوطئه دیگـر آنان , مـردم ایـران سختیها و مشكلات فراوانى را تحمل كرده و عزیزان بـى شمارى را در ایـن راه از دست داده بـودند و طبعا مـى بایست بتـدرج خسته و دلسرد شـده باشنـد اما هرگز اینچنیـن نشـد . نسل پرورش یافته در مكتب الهى امام خمینى به ایـن فرمـوده امام ایمان كامل داشت كه : در جهان حجـم تحمل زحمتها و رنجها و فـداكـاریها و جـان نثـــــاریها و محرومیتها مناسب حجـم بزرگى مقصود و ارزشمندى وعلو رتبه آن است
پـس از آنكه مراسـم تـدفیـن به علت شدت احساسات عزاداران امكان ادامه نیافت , طـى اطلاعیه هاى مكرر از رادیـو اعلام شـد كه مردم به خانه هایشان بازگردند , مراسـم به بعد مـوكـول شده و زمان آن بعدا اعلام می شود . براى مسئولیـن تردیدى نبود كه هر چه زمان بگذرد صدها هزار تـن از علاقه مندان دیگر امام كه از شهرهاى دور راهـى تهران شده اند نیز بر جمعیت تشییع كننـده افزوده خـواهـد شـد , ناگزیر در بعد از ظهر همان روز مراسم تدفیـن با همان احساسات و به دشـوارى انجـام شـد كه گـوشه هایـى از ایـن مـراسـم بـوسیله خبرنگاران به جهان مخابره شـد و بـدینسان رحلت امام خمینـى نیز همچـون حیاتـش منشإ بیـدارى و نهضتـى دوباره شـد و راه و یادش جاودانه گردید چرا كه او حقیقت بـود و حقیقت همیشه زنـده است و فناناپذیر .

-----------------------------
برگرفته از كتاب حدیث بیدارى

 

 

منبع : www.tooba-ir.org


برچسب ها : امام خمینی سالها مى گذرد حادثها مى آید انتظار فرج از نیمه خرداد كشم

نوشته شده توسط محمد سلامت در چهارشنبه 20 بهمن 1389

نظرات ()

مطالب پیشین

جمهوری آذربایجان
حکایت لقمان حکیم !!!!
فرق "دیـــــــدن" و "نگـــــاه کردن" !!!
علائم هشدار دهنده ی بی آبی بدن
اسم واقعی بزرگان
داستان میدان تجریش...
در رثای نور
زندگینامه امام خمینی (ره)
زندگینامه امام خمینی (ره)
زندگینامه امام خمینی (ره)
ایمنی غذا
تغذیه و ورزش
زندگینامه محمدزکریای رازی (کاشف الکل)
ابوعلی سینا
والدین برای لگد زدن نیستند(یک مطلب بسیار مهم)
لیست کامل مطالب ارسالی


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ: محمد سلامت


صفحات جانبی

قرآن كریم


اَبر برچسبها
دیجیتال ایران فلش لقمان حکیم ویندوز بهشت آفتاب تلسكوپ بیماری پلیس رایانه آیه الكرسی نهج البلاغه موبایل ماهی قرآن باطری عطسه داستان دستگاه زندگی سرطان سیگنال دزد تبدیل آب گوشی جالب پیشگیری معلم همسایه دریا دیدن فردوسی پور فیلم جمعه تصویر ژاپن شارژ نگاه کردن مرد لقمان روزه امام خمینی امتحان پیامبر شعر ترفند عكس امام


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by 7eha

Design By : wWw.Theme-Designer.Com


قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

تم دیزاینر